20.storočie

O vojne

Pc

Chronológia

 

myš (mouse)

Prestala Vám chodť myštak, ako by ste chceli ?

Netreba ju vyhodiť, ale vyčistiť.

Pri intenzívnejšej práci na stole sa myš rýchlo zanesie špinou. Vlhké neumyté ruky tento proces iba urýchlia. Myš funguje ako ideálny vysavač na špinu z podložky. Prilnavá gulička na spodku na seba nabere všetky omrvinky, chĺpky, tekutiny, ktoré prenesie na malé válčeky vo vnútri. Tie za začnú najsôr zadrhávať a naskôr sa prestanú krútiť celkom a myš "ochrnie".

Vtedy treba myš otvoriť a vyčistiť(počítač by mal byť vtedy vypnutý) takto:

a) myš prevrátime na chrbát. Na spodnej strane sa nachádza okrúhly diel (2), ktorý sa po miernom pootočení ako naznačuje šípka dá vyklopiť. Pozor, aby Vám gulička (1) nevypadla - je dosť ťažká a rada sa zakotúľa pod najťažie skrine... Číslicou 3 sú označené vodiace lišty a číslicou 4 kábel (chvost).

obrázok k bodu a)


b)  Po odstránení krytu (2). Vo vnútri sú dva válčeky (3), ktoré snímajú pohyb guličky (1) a predávajú ho pomocou fotodiód do počítača. Jeden válček prenáša pohyb v smere osi x a druhý v smere osi y. Vo vnútri (nevidno) je ešte koliečko na pružnom ramienku, ktoré pritláča guličku na válčeky.

obrázok k bodu b)


c) Tampónom do ucha namočeným v alkohole (2) (špiritus, ALPA a pod. - nie voda) najskôr usadenú špinu premočte a potom ju dajte z válčekov (1) a  kolieska dolu. Nepoužívajte na to ostré predmety, lebo by ste mohli do válčeka urobiť ryhu a na nej by sa gulička zasekávala a myš by už nikdy nechodila poriadne... Snažte sa nekvapnúť do vnútra, aby ste náhodou niečo nepoškodili. Alkohol nechajte vyprchať-uschnúť, ažpotom počítač zapnite.

obrázok k bodu c)


 d) Takto vyzerá očistený válček (1). Myš treba po vyčistení poskladať. Vložíme guličku, priložíme kryt a otočíme ho do pôvodnej polohy.

obrázok k bodu d)