20.storočie

O vojne

Pc

Chronológia

     

Transplantácie vo svete a na Slovensku

Do dejín medicíny navždy vošiel prvou transplantáciou srdca Christian Barnard. Urobil ju 3. decembra 1967 v nemocnici Groote-Schuur v Kapskom Meste. Príjemcom srdca bol 54-ročný obchodník Louis Washkansky, darkyňou obeť dopravnej nehody, 24-ročná Denise Darvallová. Transplantácia bola úspešná, Louis Washkansky však po osemnástich dňoch zomrel na infekčné ochorenie.

Len tri dni po tejto premiére - 6. decembra 1967 - transplantoval newyorský chirurg Adrian Kantrowitz v Brooklyne srdce novorodenému dievčatku. Zomrelo šesť hodín po operácii.

Barnard, ktorý sa stal kardiologickou legendou, pokračoval v transplantáciách 2. januára 1968. Jeho druhým pacientom bol smrteľne chorý Philip Blaiberg, ktorý dostal srdce od černošského pradiara Cliva Haupta. S novým srdcom žil Blaiberg vyše 19 mesiacov.

Prvenstvom v transplantáciách v krajinách vtedajšieho socialistického bloku sa môže pochváliť Bratislava. Tím doktora Karola Šišku ju urobil roku 1968. V Čechách ju prvý pacient podstúpil až roku 1984, lekárov viedol docent Vladimír Kočandrle.

V novšej histórii Slovenska sa transplantačný program obnovil v bratislavskom Slovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v marci 1998. Vedúcou osobnosťou je prof. Viliam Fischer. Doteraz v ústave podstúpilo transplantáciu vyše 30 ľudí.