20.storočie

O vojne

Pc

Chronológia

skrinka (case)

Skrinka - veľmi dôležitý a neprávom často zanedbávaný "komponent" počítača. Pre bezchybný chod celého systému je veľmi dôležitá dostatočná veľkosťzabezpečujúca dostatočné prúdenie chladiaceho vzduchu medzi komponentami. Ani najlepší chladič na procesore nič neuchladí, ak sa k nemu kvôli rozťahaným káblom a komponentom nedostane chladný vzduch zvonka. Preto je tiež nutné umiestniť skrinku počítača tak, aby pred nasávacím otvorom vpredu a za ventilátorom vzadu bolo ešte aspon 15 až20 cm priestoru. Presné prevedenie zase zabezpečí dostatočnú tesnosť skrine a počítač bude tichšší. Pri výbere skrinky zvážte aj počet voľných miest (pozícií) pre diskové zariadenia. Budete potrebovať minimálne dve 3.5" pozície (9) pre harddisk a floppy mechaniku a jednu 5.25" pozíciu pre CDROM mechaniku. Takže dve-tri veľké (5.25") pozície naviac sú dobrou rezervou do budúcna (8).

1. Zdroj - napája všetky komponenty vo vnútri počítatača. Pri výbere skrinky so zdrojom je nutné všímať si hlavne jeho výkon, ktorý by mal byť min. 200W, najlepšie však 250 W. Ak sa chystáte postaviť si poriadne multimediálne PC s väčším množstvom zariadení (disky a napaľovačky) a rozširovacích kariet (TV karta, sieťová karta, modem...), treba počítať s výkonným zrojom 300 W.

2. Konektor napájania ATX - zapojí sa do základnej dosky. Na jednej strane má zaisťovaciu západku, ktorá musí zapadnúť do konektora na doske. Tak sa zabráni jeho otočeniu a nesprávnej inštalácii.

3. Konektory pre napájanie diskových zariadení - majú dve skosené hrany, aby sa predišlo ich nesprávnej inštalácii. Obsahujú dva čierne vodiče a jeden čierny a červený vodič. Napájajú zariadenia s 5 a 12 V.

4. Konektor na napájanie floppy mechaniky - menší  ako 3 a obsahuje drážky, ktoré zabraňujú otočeniu konektora pri inštalácii.

5. Konektory pre spínač zdroja, tlačidlo RESET, LED diódy, zámku klávesnice. Sú pekne popísané a s ich inštaláciou nie sú problémy. Pripájajú sa do základnej dosky. Ak diódy na skrinke po zapojení príslušných konenktorov nesvietia, treba ich len otočiť (dióda má katódu a anódu a nie je jedno ako ju zapojíte).

6. PC speaker - malý reproduktorček s vysokou ompedanciu (asi 50 ohmov), ktorý zabezpečuje výstražné "pípnutia" počítača. Ak vám časté pípanie lezie na nervy, môžete ho  smelo odpojiť...

7. Otvory pre rozširujúce karty - grafickú, zvukovú, fax-modemovú, sieťovú a mnohé ďalšie. Po inštalácii základnej dosky a všetkých kariet je treba zvyšné otvory zaplniť ochrannými kovovými lištami z bezpečnostných dôvodov (vniknutie prachu a smetí, falošný ťah vzduchu, hluk, vyžarovanie).

8. Veľké 5.25" pozície - vhodné na inštaláciu zariadení ako je CD-ROM, DVD-ROM, napaľovačka... Do tejto pozície sa dá vmontovať montážny rámik a tým sa pozícia zmení na malú 3.5" pozíciu. Existujú aj "šuplíkové" rámiky, do ktorých je možné vmontovať harddisk tak, aby sa dal pohodlne zvonku vybrať a preniesť do iného počítača, ktorý má takýto rámik tiež. Zariadenia sa upevňujú skrutkami na bokoch.

9. Malé 3.5" pozície - vhodné na inštaláciu zariadení ako je harddisk, floppy mechanika... Zariadenia sa upevňujú skrutkami na bokoch.